İSTANBUL CEZERİ MÜZESİ TÜBA FUAT SEZGİN KURUMSAL ÖZEL ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLDÜ
Dr. Ahmet Selami Çalışkan

Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri’nin 13. yüzyılda yazdığı Kitab-ül Hiyel’deki uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinelerini “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi” ismiyle ziyaretçilere sunan İstanbul Cezeri Müzesi, TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Fuat Sezgin Kurumsal Özel Ödülü’ne layık görüldü.

İstanbul Cezeri Müzesi, modern mekaniğin babası kabul edilen; Artuklu Sarayı’nın 26 yıl başmühendisliğini yapan Cezeri’nin, makinelerinin çalışır vaziyette üretilen versiyonlarını Şubat-Ağustos 2019 tarihleri arasında UNİQ Expo’da ziyaretçilerin beğenilerine sundu. Bilimle sanatı bir bütün halinde yansıtan sergi, yüz bin ziyaretçiyi ağırladı. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi ile birlikte büyük bir başarı elde eden İstanbul Cezeri Müzesi, TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında gerçekleştirdiği ve T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019’un “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” ilan edilmesi nedeni ile TÜBA Fuat Sezgin Kurumsal Özel Ödülü’nü hak eden kurum oldu.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri” takdim törenini açılış konuşmasında, bilim insanlarının en büyük miraslarının geride bıraktıkları çalışmalarının, araştırmalarının topluma sağladığı fayda ve yetiştirdikleri öğrenciler olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödülleri sahiplerine takdim etti. Fuat Sezgin Kurumsal Özel Ödülü’nü alan İstanbul Cezeri Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Selami Çalışkan, “15 senelik titiz bir çalışmanın mirası olan sergimizi Şubat 2019’da hayata geçirdik ve ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi ile karşılandık. Makine mühendisi olan babam Durmuş Çalışkan’ın katkılarının

, emeğinin karşılığını aldığı, ülkemizin en güzel bilim müzesinin böylesine bir ödülle onurlandırılması bizim için gurur kaynağı olmaktadır” dedi.

Sergi küratörü Mehmed Ali Çalışkan ise, “Cezeri gibi bir değeri sahiplenmek, mekaniğe kazandırdığı tüm yenilikleri ziyaretçilerle buluşturmak ve adını daha fazla duyurmaya vesile olmak bizim için büyük bir onur. Bugün aldığımız bu güzel ödülü başta babam Durmuş Çalışkan olmak üzere birlikte yürümekten keyif aldığımız ve bize destek veren tüm paydaşlarımız adına aldığımızı belirtmek isterim. Sergimizi merak eden ve taçlandıran tüm ziyaretçilere ise İstanbul Cezeri Müzesi adına teşekkür ederim” dedi.