Message of Tekhnelogos CEO Ahmet Selami Çalışkan, Ph.D. to Certified Companies on the 20th Anniversary of the Company
Dr. Ahmet Selami Çalışkan

Dear Certified Company,

As our company enters its 20th year, we carry on our journey with our team of 55 people. During this period, we have been a mediator in sending thousands of projects to gas distribution companies via ZETACAD. We would like to thank all certified companies and their employees in our country for your interest, friendliness, and co-operative approach to our technology development studies to date. We keep on reducing Turkey’s carbon footprint with environmentally friendly technologies we develop. As of April 2022, a total of 42,197 trees were saved from being cut down, saving hundreds of millions of dollars. Together with you, we play an active role in the fight against Global Warming, the most important problem of the 21st century. Please click the following link to obtain detailed information about the related carbon footprint and financial contributions:

Linki incele

Bu 20 yıl içerisindeki temaslarımızda, sizler ile çalışmanın ne kadar doğru bir karar olduğuna dair inancımız artarak devam etmekte. TEKHNELOGOS olarak, gündelik mühendislik problemlerine, ileri teknoloji ve yenilik barındıran akıllı çözümleri sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Ülkemizdeki Doğalgaz Dönüşüm Süreci’nin otomasyonu ve dijitalleştirilmesini sizlerle birlikte başardık. Bu meşakkatli süreci “Sertifikalı Firma” desteği olmaksızın asla başaramazdık.

Tekhnelogos Ailesi olarak biz tüm kullanıcılarımızı, şirketimizin o ildeki fahri temsilcisi olarak görüyoruz. Çalışmalarımızın meyveleri olan destek ve teşekkür yazılarınız bizler için bir güç ve gurur kaynağı olmaktadır. 6000’i aşkın firma ve personellerine, son tüketici olan tesisat abonesine sunmuş olduğunuz hizmetleriniz için teşekkür eder, müşteri ve teknoloji odaklı çalışmalarınızın artarak devamını dileriz.

Her türlü dilek ve temennileriniz için şirketimiz Teknik destek elemanları hizmetinizdedir.

Saygılarımızla,

Dr. Ahmet Selami ÇALIŞKAN

TEKHNELOGOS YAZILIM VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ

CEO